GTA 6

Rockstar Games’in eski bir geliştiricisi, Grand Theft Auto 6‘nın (GTA 6) PC sürümünün neden PS5 ve Xbox Series X/S sürümlerinden sonra geleceğini açıkladı.

GTA 6

Geçtiğimiz hafta yayınlanan Grand Theft Auto 6 fragmanı, oyunun 2025 yılında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Ancak, fragmanın yayımlandığı platform listesi PC sürümüne dair herhangi bir bilgi içermiyordu; sadece PS5 ve Xbox Series X/S için bir çıkış öngörülmüştü. Bu durum, PC oyuncularını iki seçenek arasında bıraktı: ya 2026’ya kadar bekleyecekler ya da önce konsol sürümünde oynayıp ardından PC sürümünü satın alarak çift deneyim yaşayacaklardı.

Eski Çalışan Mike York’tan GTA 6 İçin PC Sürümü Yorumu

Rockstar’ın planına PC oyuncularının tepkileri farklı oldu ve eski bir Rockstar geliştiricisi olan Mike York, bu kararın perde arkasını açıklamaya çalıştığı bir video yayınladı. Daha önce GTA 6 fragmanına verdiği tepkilerle bilinen York, Rockstar’ın neden tarihsel olarak PlayStation’a odaklandığını şu şekilde açıklıyor:

“PC sürümünün daha sonra gelmesinin nedeni, neyin satacağına öncelik vermek istemeleri. Özellikle geçmişte en çok satan platform PlayStation olmuştu. PlayStation, sahip olunması gereken bir konsoldu. Genel olarak diğer tüm konsollardan daha fazla sattı. Herkes PlayStation oynuyor.”

Mike York

York, GTA 5‘in geliştirme sürecinde Rockstar’ın PS3’e öncelik verdiğini, ardından Xbox 360 sürümünü eşzamanlı olarak hazırlayıp PC sürümüne geçtiklerini hatırlatıyor. Ancak, GTA 5’in PC sürümünün çıkışının konsol sürümlerinden sonra olduğunu belirtiyor. York’un açıklamalarına göre, karmaşık ve büyük bir oyunun PC sürümünü geliştirmenin zorluğu ve test sürecinin uzunluğu, Rockstar’ın PC sürümlerini genellikle konsol sürümlerinden sonra yayınlamasının temel nedeni olarak ortaya çıkıyor.

image 29 GTA 6'nın PC Sürümü Neden Hemen Çıkmıyor? En Mantıklı Neden

York, farklı donanım konfigürasyonlarına uyum sağlamanın ve sorunsuz bir çıkış yapmanın gerektirdiği test sürecinin, PC sürümü için daha fazla zaman ve kaynak gerektirdiğini vurguluyor. “Herkesin farklı bir bilgisayarı var. Farklı şekilde çalışıyorlar. İçinde farklı donanımlar var. Farklı CPU’ları ve GPU’ları var” diyerek, PC sürümünün kapsamlı testlere tabi tutulması gerektiğini belirtiyor.

Video oyun endüstrisindeki bazı önceki örneklerle de desteklenen York’un argümanına göre, PC sürümlerinin farklı konfigürasyonlarda sorunsuz çalışabilmesi için daha fazla çaba ve zaman harcanması gerekiyor. York, PC oyuncularına bu nedenle sabır göstermelerini ve geliştiricilere zaman tanımalarını öneriyor. Ayrıca, oyunun tüm sürümlerinin en iyi kalitede sunulabilmesi için bu süreçlerin özenle yönetilmesi gerektiğini vurguluyor.

Dynamic Bro'da kurucu & editör. 2007 yılından beri ekibin bir parçası. Memleketi Kocaeli.

Bir yorum ekle