kullanici deneyimi monster teknik servisi ne kadar iyi min Kullanıcı Deneyimi: Monster Teknik Servisi Ne Kadar İyi?

Selamlar değerli dostlar! Bu yazıda oyuncu laptoplarında akla gelen markalardan biri olan Monster’ın kullanıcılar tarafından öve öve bitmeyen teknik servisiyle ilgili deneyimlerimi paylaşıyorum. Monster teknik servisi beklenileni verebiliyor mu?

İlk oyuncu bilgisayarım: Monster Abra A5 v5.2.1

Oyuncu bilgisayarlarının henüz yeni yeni gündeme geldiği, RGB’lerin henüz parlamadığı taze ve hızla gelişen bir dönemde eski ofis bilgisayarım olan Dell’in yerine oyuncu bilgisayarı Monster Abra A5 v5.2.1’e geçiş yapmıştım. O dönemlerde Monster hem fiyatlarıyla hem de sistem özellikleriyle ön plandaydı ve nitekim teknik servis tutumu insanları cezbeden ayrı bir yönüydü. “Ömür Boyu Bakım” garantisi altında satılan bu cihazlarda kullanıcı tarafı kendisi daha da güvende hissediyordu.

emektar monster abra a5 v521 min Kullanıcı Deneyimi: Monster Teknik Servisi Ne Kadar İyi?
Emektar (Monster Abra A5 v5.2.1)

Cihazla ilgili çok fazla ayrıntıya yer vermeyeceğim. Özetle cihazı aktif olarak 6 yıl kullandım. Bu süre içerisinde 4. yılında tuşları bozulan klavyesini orijinaliyle yeniledim (Teknik serviste değil, kendim yaptım). SSD yükseltmesi yaptım ve performansı ciddi anlamda artış gösterdi. Tabi 6 yıl kısa bir zaman değil ve bir yerde güncel oyunları yüksek ayarlarda oynayamamaya başlamıştım. İşin cihaz performansı tarafında deneyimim son derece olumlu. Zayıf kasa tipine rağmen 6 yıl dayandı ve açılış süresi dağil 17 saniyeydi.

Ne oldu da servise ihtiyaç duydum?

Cihazı kullandığımın 5. yılında bir arkadaşım bilgisayarıma bozuk bir USB taktı ve cihaz birkaç saniyede anlık olarak doğrudan kapandı. Elektriği kesildi ve hiçbir ışığı yanmadı. Sorunun ciddi olduğunu fark etmem geç olmadı ve ne yaptıysam açamadım. O döneme kadar tüm bakım ve geliştirmelerini kendim yaptığım cihazımı ilk kez Monster servisine götürmek zorunda kaldım.

Monster Teknik Servisi (Kadıköy)
Monster Teknik Servisi (Kadıköy)

Servis merkezi için Kadıköy’deki yerlerini tercih ettim. İnternet araştırmalarımla sabah saatlerinde ulaştım ve benim hemen ardımdan yoğunluk oluşmaya başladı. Sorunu olsun ya da olmasın cihazını bakıma getiren birçok kişi var. E tabi ücretsiz. Hepsinin arasında 5 yıllık bir dedelerinin oturması da ayrı bir durum tabi. Numaramatikten aldığım sırasyla yaklaşık 15 dakika bekledim ve cihazla ilgili görüşmeleri yaptığımız özel lobiye davet edildim. Bu alanların ve servis merkezinin genel yapısı son derece incelikle düşünülmüş. Kapıdaki güvenlikten bekleme alanına, lobilere ve lobilerden arkaya açılan teknik servis odalarına kadar her şey sistemli.

Monster personeline cihazımın sorunlarını aktardım ve benimle birlikte o da kendi notlarını aldı. Farklı sorunlarının olup olmadığını dahi sordu. Bildiğim her şeyi aktardığımda cihazın inceleneceğini ve sorunlarıyla ilgili tarafıma birkaç gün içinde dönüş yapılacağı paylaşıldı. Cihazı teslim ettim ve şarj aleti ve çantasıyla döndüm.

Monster Teknik Servisi (Kadıköy, Lobi)
Monster Teknik Servisi (Lobi)

Aynı zamanda iş hayatımı onunla ilerlettiğim dönemde laptobun olmaması biraz zorluydu. Övgü dolu Monster servisinin sorunu kısa sürede çözeceğini ümit ederek beklemeye devam ettim.

Cihazla ilgili dönüşler

Cihaz tesliğim ettikten sonraki 4. günde dönüş alamayınca arayarak bilgi almaya çalıştım. İlk görüşmemde cihazın halen daha kontrollerinin yapıldığını ve bana dönüş yapacakları söylendi. Servise ulaştığım günkü yoğunluğu göz önüne alarak bunu başta normal karşıladım. 6. güne denk gelen bir servisi tekrar aradım ve tamiri geçtim henüz sorunun detayını bile bilmiyorken durumu öğrenmek istedim. Benimle görüşen yetkili cihazımla ilgili sorunları bana aktardı. Olay tahminimde yer aldığı gibi USB hattın tetiklediği güney köprüsünün arızasıydı. Monster yetkilisi tarafından 2 alternatif sunuldu bu durumda bana:

 1. Arızalı parça üzerinde onarım işlemi denemek: Bunun riskli, zor fakat maliyetinin daha düşük bir işlem olduğu söylendi.
 2. İlk seçenekle çözüm oluşmazsa bütünüyle anakart değişikliği yapılacaktı. Bu işin en maliyetli tarafıydı.

Servis personeli her iki adımda izlenecek yolla ilgili fiyat bilgilerini benimle paylaştı. İlk yöntemden alınacak sonucu benimle paylaşmak için yine dönüş yapacaklarını söyledi. Sürecin 6. gününde sorunu daha yeni tespit etmiştik ve araya deneme yanılmaları katmıştık. Yani toplam süreyi kafada belirlemek epey karmaşık bir hal almıştı.

7. gün Monster’dan ilk yöntemle sonuç alınamayacağını, doğrudan anakartın değişmesi gerektiği bilgisini aldım. 2000 TL’nin üzerine sarkan bir rakama onay vererek süreci daha da uzatmamak adına cihazın bir anda önce tamirine başlanmasını istedim. “Daha hızlı ilerleyebilirdi.” dediğim bir ilk haftanın ardından cihazın tamirine başlandı. Peki durumuyla ilgili dönüş aldım mı? Hayır. Belki anakart sipariş usulüyle temin edildi, araya zaman girdi vs fakat hiçbir detay tarafıma ben aramadığım sürece iletilmedi. 10. gün cihazın tamiriyle ilgili aradığımda sürecin devam ettiği paylaşıldı ve “Ne kadar sürer?” sorumunun tahmini bir yanıtını dahi alamadım. Belirsiz süreli bir teknik servis süreci kullanıcı tarafında çok gıcık bir hal almaya başladı ve ben sık sık kendime “Övülen servis bu mu?” diye sormaya başladım.

Cihazın bana teslimi

15. gün cihazın tarafıma teslim edilmek üzere hazır olduğuna dait Monster’dan arandım (ilk kez). Aynı servis merkezine daha önce verilen servis kağıdıyla başvurdum ve cihazı teslim aldım. Ödemeyi de o zaman yaptım. Cihazla birlikte eski anakartımı da bana teslim ettiler. SSD vidam olmadığı için eski anarttakini kullandım. Yeni takılanda SSD vidası yer almıyordu. Tüm dosyalarım yerli yerindeydi. Cihaza ait bir performans sorunu yaşamadım. Tek fark ettiğim daha önce de olup olmadığından emin olamadığım ekrandaki ışık süzmeleriydi. Cihazı sonrasında 1,5 yıl daha kullandım ve sistemin işlerim için yetersiz olması nedeniyle değiştirmeye karar verdim. Tabi artık Monster tercihim değildi ve o günden beri MSI kullanıyorum.

Özetleyelim

Tüm servis sürecini özetleyecek olursam:

 • Olumlu:
  • Teknik servis sistemi görünen tarafta oldukça düzenli. Yoğunluğa rağmen iyi bir yönetim var. Monster modern şıklığını ücretsiz hizmet sunduğu böyle bir yerde bile konuşturuyor.
  • Müşterilerle birebir muhattap olan yetkililer hem soğuk kanlı hem de sizi oyalamadan tüm süreci pratik şekilde üstlerine düştüğü gibi yürüyorlar. O yüzden görüşmeler sıkıcı ya da anlaşılmaz geçmiyor.
 • Olumsuz:
  • Tüm işlemlerin süresi 15 günü buldu.
  • Monster’ın beni kendisi tarafından araması ilk kez 15. günde cihaz teslimi haberiyle oldu.
  • Teslim sonrası cihazla ilgili bilgilendirmeler çok zayıf. Neredeyse hiç yok ve problemlerin tespiti dahi çok geç yapılıyor.
  • Tamir süreçleri de benzer şekilde aktif bir bilgilendirme yapılmadan ilerliyor ve yine tahmini bir teslim etme aralığı belirtilmiyor.
  • Monster bendeki gibi çok daha eski bilgisayarlarına önem vermiyor. Bunu benim gibi eski sisteme sahip kişilerin forum yazılarında da okudum. Yani öncelik alamıyorsunuz ve süreciniz bu yüzden uzuyor.

Monster’ın teknik servisiyle ilgili deneyimim bu şekildeydi. Bir Monster kullanıcısıysanız cihazını yaşlandırdığınızda görebileceğiniz bu tutumla ilgili kendinizi hazırlamanızı tavsiye ederim. Nitekim sadece Monster değil, henüz ülkemizde teknik servis yapısının kaliteli bir hal alabildiğini düşünmüyorum.

 • Monster’ın teknik servisleriyle ilgili buradaki bağlantıya göz atabilirsiniz.
 • Sitemizde oyunculukla ilgili buradaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Sorunları sorunsuzca çözdüğünüz güzel günleriniz olsun. 👋

Dynamic Bro'da kurucu & editör. 2007 yılından beri ekibin bir parçası. Memleketi Kocaeli.

Bir yorum ekle