microsoft

Microsoft’un oyun devi Activision Blizzard’ı satın almak için başladığı uzun yolculuk sona eriyor gibi görünüyor. The Verge‘de yer alan habere göre, Microsoft’un planlarına aşina bir kaynak, anlaşmanın kapanacağı tarihin Cuma günü, 13 Ekim olarak belirlendiğini belirtti. Tarih olarak uğursuzluğuna rağmen (Microsoft ve Activision Blizzard yöneticilerinin çok batıl inançlı olmadıkları anlaşılıyor), bu şaşırtıcı bir tercih değil. Anlaşmanın tarafları, temmuz ayında anlaşmalarının süresini düzenleyerek muhtemel düzenleyici endişeleri çözmek için son tarihi 18 Ekim’e kadar uzatma konusunda ortak bir karara vardılar. Şu anki tarihte, bu tarih sadece on iki gün uzakta, bu yüzden anlaşmanın yakın zamanda tamamlanması gerekecek.

Blizzard

Ancak, Microsoft‘un hukuk departmanının, tamamen tehlikeden uzaklaşmadan önce birkaç hukuki zorlukla başa çıkması gerekecek. Birleşme şartlarını yeniden yapılandırdıktan sonra Ubisoft’a Activision Blizzard oyunlarını İngiltere’de yayınlama hakkını veren anlaşma, Rekabet ve Piyasa Otoritesi’nden ön onay aldı. Ancak düzenleyicinin hâlâ 18 Ekim’den önce bir final değerlendirmesi yapması gerekiyor. Yine de Microsoft ve Activision Blizzard her ikisi de bunu büyük bir zafer olarak görüyor.

Microsoft’un Başkan Yardımcısı

Microsoft Anlaşmada Hız Kazandı

Microsoft

Bu haber şirketlerin Temmuz ayında Federal Ticaret Komisyonu’nu mağlup etmesinin ardından geldi. Bu noktada anlaşmanın gerçekleşme olasılığı oldukça yüksek görünüyor, bu da neredeyse iki yıl önce başlayan bir serüvenin sona ermesi anlamına geliyor. İşitmelere sızan duruşmalardan sonra Microsoft’un hibrit konsolu, yeni bir Xbox modeli ve Sega ve Bungie gibi diğer şirketleri satın alma planları ortaya çıktıktan sonra, Microsoft muhtemelen bu konuyu tamamen geride bırakmaya hazırdır.

activision

Sonuç

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının oyuncu topluluğunda yarattığı heyecan dorukta. Bu dev anlaşmanın oyun endüstrisine etkilerini ve beraberinde getireceği yenilikleri merakla bekliyoruz. Siz de düşüncelerinizi bizimle paylaşmak için yorumlarda bulunabilirsiniz.

Dynamic Bro'da kurucu. 2007 yılından beri ekibin bir parçası. Memleketi Ankara.

Bir yorum ekle