Snapdragon Oryon

Teknoloji dünyasında önemli bir dönüm noktasına yaklaşıyoruz. Qualcomm’un Windows tabanlı PC’lere güç verecek Snapdragon X serisi nihayet detaylarıyla ortaya çıktı. Bu, pazardaki Intel ve AMD rekabetine yeni bir soluk getiriyor.

Snapdragon Oryon

Snapdragon Oryon ve X Serisi

Snapdragon X serisi, Snapdragon Oryon mimarisiyle birleşerek Windows tabanlı PC ekosistemine giriş yapıyor. Snapdragon X Elite, bu serinin amiral gemisi olarak karşımıza çıkıyor. 12 çekirdekli Oryon CPU, 4.6 TFLOP Adreno GPU ve 45 TOPS gücünde NPU ile donatılan Snapdragon X Elite, işlemci teknolojisinde bir çığır açıyor.

Sızdırılan lansman görüntülerine göre Snapdragon X-Elite, TSMC’nin 4nm fabrikasyon süreci ve 12 çekirdekli bir konfigürasyonda karşımıza çıkacak. İşlemci, Hexagon NPU (Neural İşlem Birimi) ile üretken yapay zekaya güçlü bir şekilde odaklanıyor. Selefi 8cx Gen3’ten yüzde 55 daha güçlü olacak şekilde 45 TOPS kapasitesine sahip.

image 148 Snapdragon Oryon: Teknolojide Yeni Bir Çığır

Ayrıca Qualcomm, işlemcinin benzer performans aralığında rakiplerinden üç kata kadar daha verimli olacağını belirtiyor. Snapdragon X Elite’in Adreno GPU’su henüz net değil, ancak 4.6 TFLOP performansı ile oldukça etkileyici görünüyor. DirectX 12 desteği de korunarak devam ediyor.

Yeni yongaseti 16-bit genişliğinde 8 kanala kadar LPDDR5X-8533 belleklerle uyumlu olacak. Bu, maksimum 136 GB/sn bant genişliği ve 64GB’a kadar bellek desteği sunacak. Snapdragon X Elite’in diğer özellikleri arasında, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 ve AV1 kodlama yeteneği yer alıyor.

image 150 Snapdragon Oryon: Teknolojide Yeni Bir Çığır

2024’ün ortalarında piyasaya sürülmesi planlanan Snapdragon X Elite’in çıkışını heyecanla bekliyoruz. Bu tarihe kadar, Intel Meteor Lake ve AMD Strix Point gibi mobil sistemler için rakip işlemcilerin de netleşeceğini düşünüyoruz. Rekabet büyük oranda kızışacak gibi görünüyor.

Geleceğin teknolojisi şimdi başlıyor. Siz de bu heyecan verici yolculuğa katılmak için hazır mısınız?

Dynamic Bro'da kurucu. 2007 yılından beri ekibin bir parçası. Memleketi Ankara.

Bir yorum ekle