Steam

Ekonomik dengenin yer yer halen daha değişkenlik gösterdiği birçok ülke, enflasyon gibi sorunlarıyla mücadele etmeye devam ediyor. Her sektörü etkilen bu durum sonunda oyuncuların gözdesi platform olan Steam‘e de yansımış durumda.

Steam

Steam, Türkiye’de TL Kuruyla Satışını Sonlandırıyor

Steam‘in yakın zamanda yaptığı açıklamaya göre Arjantin ve Türkiye‘deki yerel kur bazlı satışlarını 20 Kasım tarihinde sonlandıracağını paylaştı. Bu kadar ekonomik dengeye göre düşünüldüğünde şaşırtmayan bir tavır olsa da oyunların ve ücretlerinin güncellenecek ücretleri merak konusu.

20 Kasım’dan itibaren Steam, Arjantin ve Türkiye’deki satışlarda kullanılan para birimini USD olarak değiştirecek. Bu değişikliği iki yeni fiyatlandırma bölgesi kullanarak yapacağız: “LATAM-USD” (bu bölgeye Arjantin dâhildir) ve “MENA-USD” (bu bölgeye Türkiye dâhildir).

Steam

Steam’in aldığı karardaki asıl sebep, bu ülkelerin ekonomi koşullarının artık Steam nezdinde daha büyük zararlara neden olması. Aynı zamanda oyun geliştiricileri de bu zarardan muzdarip olarak bu hamlenin yapılmasını uzun süredir destekliyorlardı.

image 144 Korkulan Oldu: Steam, Türkiye'de TL Yerine Dolar Üzerinden Satış Yapacağını Duyurdu

Korkulan Olmayabilir

Steam’in TL kurundan vaz geçmesi akıllara ilk olarak şu soruyu getiriyor: “Oyun fiyatları artık Amerika’daki gibi dolar fiyatlarıyla mı olacak?”. İş tam olarak böyle değil. Daha öncesinde de olduğu gibi Steam uyguladığı fiyat politikasında ülkeleri 2 farklı gruba ayırıyor. Bu gruplardan biri ekonomisi güçlü olan ülkelerin yer aldığı LATAM-USD Bölgesi, diğeri ise daha güç ekonomiye sahip ve aralarında Türkiye’nin de olduğu MENA-USD Bölgesi. Bu bölgeleri ayıran en temel fark uygulanan fiyat politikası. Steam hali hazırda bu bölgelere ayrı fiyatlandırma uygulamaya devam ediyor. Tek fark bu fiyat farkının artık ülkemizde TL değil, dolar cinsinden olması. Örneğin Amerika’da $79 olan bir oyunu bölgeye özel fiyatlandırmamızla $49 dolara görmemiz mümkün. Elbette iş TL’ye uygulanan fiyatlandırma kolaylığı kadar olmayacak.

image 146 Korkulan Oldu: Steam, Türkiye'de TL Yerine Dolar Üzerinden Satış Yapacağını Duyurdu

Mevcut Abonelikler Artık Dolar Cinsinden Devam Edecek

Hali hazırda aboneliği olan ve satın alınacak yeni aboneliklerin tümünde Steam ödemeleri dönemin güncel dolar kuru üzerinden yansıtacak. Bu fiyatların haftalık ya da belki de günlük değişebiliceğinin bir göstergesi.

Diğer Platformlar Bu Hamleden Etkilenebilir

Steam’in bu hamlesi bir başka riskleri de ortaya koymuş durumda. Popüler oyun platformları olan Epic Games, EA Play, Ubisoft Connect ve XBOX Game Pass için dolar kuruna yönelik bir hamle yapma olasılığının kapısı açılmış durumda. Bu platformlar da Steam’in kararına benzer bir tutum sergileyecek olursa TL ile oyun alma devrinin kapanacağını ön görebiliriz.

Sonuç

Yılları bulan süreçte Steam’in Türkiye üzerinde doları 10 TL’de sabitlemesi büyük bir gayretti. Nihayetinde bu kararı alması elinde olmayan sebeplerden ötürü görünüyor. Oyuncuların değişen politakadan etkilenmemesi için 20 Kasım’a kadar zamanları bulunuyor. Siz Steam’in aldığı kararla ilgili neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Dynamic Bro'da kurucu & editör. 2007 yılından beri ekibin bir parçası. Memleketi Kocaeli.

Bir yorum ekle