Telegram

Telegram, WeChat’i Örnek Alarak Süper Uygulama Yolunda İlerliyor

Dijital iletişim dünyasının öncü platformlarından biri olan Telegram, 800 milyon aylık aktif kullanıcı ile dünya çapında büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Son dönemde, WeChat’in süper uygulama stratejisini anımsatan bir ekosistem yaklaşımını benimsemeye başladığı gözlemleniyor. Bu ekosistemin belirli yönleri, Telegram’ın kripto ortağı TON Vakfı ve WeChat’in sahibi olan Tencent’in işbirliğiyle merkezi olmayan bir yapıya sahip olacak.

pexels cottonbro studio 5077393 Telegram'in Yeni Stratejisi: WeChat'in İzinden Süper Uygulama Ekosistemine Adım Atıyor

Telegram: Mini Uygulama Platformuyla Yeni Bir Dönem

Telegram, oyunlardan restoranlara kadar geniş bir yelpazede üçüncü taraf geliştiricilerin mini uygulamalar oluşturabileceği bir platform üzerinde çalışıyor. Telegram’ın kendi ifadesiyle, geliştiriciler JavaScript kullanarak Telegram içinde doğrudan başlatılabilen ve herhangi bir web sitesini tamamen değiştirebilen son derece esnek arayüzler oluşturabilirler.

İşbirliği Gücü: TON Vakfı ve Tencent Cloud

Bu süper uygulama platformunu geliştirmek için Telegram, geleneksel teknoloji dünyasından ve kripto alanından altyapı ortaklarına dayanıyor. Bu ortaklar arasında, Telegram’ın blok zinciri temelini atan ancak bağımsız bir organizasyon olarak işlev gören The Open Network (TON) Vakfı da bulunuyor. TON Vakfı, bu hafta Tencent Cloud ile yaptığı işbirliğini duyurarak dikkat çekti. Tencent Cloud, TON doğrulayıcılarına destek vererek TON’un yüksek hesaplama yoğunluğu ve ağ bant ihtiyaçlarını karşılamak için hizmetlerini genişletmeyi planlıyor.

images Telegram'in Yeni Stratejisi: WeChat'in İzinden Süper Uygulama Ekosistemine Adım Atıyor

WeChat Deneyiminden Alınan Dersler

Telegram üzerine inşa edilen oyunlar gibi projeler, Tencent Cloud’ın zengin oyun çözümlerinden faydalanacak. Ayrıca, Tencent Cloud, TON üzerine inşa edilen tüm projelere, onaylanması durumunda belirli bir miktarda bulut kredisi ve ürün indirimi sunacak. Çin teknoloji endüstrisindeki büyümenin yavaşlamasıyla birlikte, Tencent, uluslararası genişleme çabalarını artırıyor. Eğer Telegram’ın mini uygulama pazarı, Çin’deki muadili gibi büyürse, Tencent bu ortaklıktan büyük kazançlar elde edebilir.

Ödeme Sistemlerindeki Farklı Yaklaşımlar

WeChat, Çin’de mini uygulama modelini başlatarak öncülük etti ve şu anda ödeme, yemek teslimatı, e-ticaret, yolculuk paylaşımı, sürücü belgesi yenileme gibi birçok fonksiyonu yerine getiren milyonlarca mini uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Merkezi olmayan bir ödeme ağı ile, Telegram’ın mini uygulama ekosistemi dünya çapında daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşma potansiyeline sahip.

Telegram

Telegram, 20 farklı ödeme çözümünü entegre etmiş durumda ve Bot Payments API aracılığıyla herhangi bir komisyon talep etmiyor. Google Pay veya Apple Pay gibi olgun çözümlerin yanı sıra, son zamanlarda TON blok zinciri kullanılarak bağımsız olarak geliştirilen bir kendine saklama cüzdanını da benimsemiş durumda. Bir kripto cüzdanı, merkezi online ödemelerin mümkün olmadığı bölgelerde geniş bir işlem yelpazesini sunabilir.

Telegram ve TON’un WeChat’ten Aldığı Dersler

Telegram ve TON’un WeChat’ten aldığı dersleri ve merkezi olmayan bir dokunuşla gelişen mini uygulama platformunu gözlemlemek, dijital iletişim dünyasının geleceğine dair heyecan verici bir perspektif sunuyor. Bu stratejik adımların, kullanıcı deneyimini ve dijital iletişim altyapısını nasıl etkileyeceğini görmek için yakından takip ediyoruz.

Dynamic Bro'da kurucu. 2007 yılından beri ekibin bir parçası. Memleketi Ankara.

Bir yorum ekle