counter strike 2

2023 yılın son çeyreğine girerken yakın zamanda herkese açık olarak çıkış yapan Counter Strike 2 oyunu, unutmaz turnuva ve maçlara ev sahipliği yapan CS:GO’yu tarihin tozlu raflarına gömmesiyle ses getirdi. Oyuncuların 10 yılı aşkın süredir yeni bir Counter Strike oyunu görmediği son dönemler Counter Strike 2’nin en çok merak edilen oyunlar listesinin başında yer almasını sağladı. Öyle ki, kısıtlı BETA erişim döneminde bile oyun büyük ilgi gördü.

Her oyunun çıkışı birçok test ekibinden geçmesine rağmen birtakım sorunların ortadan kalkmasını ya da fark edilmesini sağlayamayabiliyor. Bu noktada nihai çıkışın öncesinde çoğu oyun firması oyunlarını gerçek kullanıcıların bir kısmına açarak glabal testleri de sağlıyor.

Counter Strike 2, çıkışı öncesinde BETA süreciyle birtakım veriler toplayarak nihai sürüm öncesinde sık sık güncellemeler aldı. Öyle ki, oyun çıkışını yaptığı 27 Eylül 2023 sonrasında dahi Steam üzerinde sıklıkla güncelleme almaya halen daha devam ediyor. Bu Valve’in oyunun arkasında özenle durduğunun bir kanıtı.

image 140 Valve, Counter Strike 2'nin Hitbox Sorununu Çözmekle Meşgul

Counter Strike 2’deki Hitbox Sorunu Gündemdeydi

Çıkışına ait en çarpıcı sorunlardan biri kullanıcıların da sıklıkla paylaştığı hitbox sorunuydu. Hatta bu sorun mevcut Counter Strike: Global Offensive oyunlarında dahi oyunun daha kötü bir hal alıp bozulduğu düşüncesini ortaya çıkardı. FPS oyun sisteminden soğutan bu hatanın en trajik tarafı aslında hatanın BETA sürecinde dahi yapılan testlerden geçerek düzeltilmemiş olmasıydı. Hitbox sorunu, oyuncuların hedef aldıkları rakiplerine doğru atışları yapmalarını engelleyen, yanılsama içeren bir problem. Bir FPS oyununun ana damarı olarak düşünülebilir.

image 141 Valve, Counter Strike 2'nin Hitbox Sorununu Çözmekle Meşgul

Hitbox sorununun belirli oyuncular ve belirli sistemlerde ön plana çıktığını belirtelim. Oyunun bu sorununu yaşamadığını söyleyen bir grup da var. Belki de oyunu en ‘kanser’ eden şey bu sorunu yaşayan ve yaşamayan kişilerin maçlarda eşleşmeleri olabilir. Ayrıca CS2 ile hitbox modellemesi CS:GO’ya kıyasla değiştirilmişti.

image 142 Valve, Counter Strike 2'nin Hitbox Sorununu Çözmekle Meşgul

Valve Hitbox Sorununu Çözmüş Görünüyor

Counter Strike 2’nin yakın zamanda ve sıklıkla aldığı güncellemeler hitbox sorununu ciddi oranda düzeltmiş görünüyor. Oyuncuların artışı ve hitbox sorununun gündeminin düşmesi, her ne kadar Valve tarafından bir açıklama yapılmamış olsa da rafa kaldırılmış gibi görünüyor. Valve ekibi, yeni oyunundaki bu ciddi sorunu ortadan kaldırarak belki bir 10 yıl daha FPS oyun modelinde ses getirecek bir oyuna imza atmış olacak. Yeni Counter Strike’ın geleceğini hep birlikte göreceğiz.

Dynamic Bro'da kurucu & editör. 2007 yılından beri ekibin bir parçası. Memleketi Kocaeli.

Bir yorum ekle