image 1 Microsoft'un Yeni Çıkacak Windows 12 Sisteminden Neler Bekleniyor?

Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 12‘nin 2024’te piyasaya çıkması bekleniyor. Windows 11‘den sonra gelen yeni işletim sistemi kullanıcılar arasında büyük bir heyecan yaratıyor.

windows 12

Windows 12’deki Yenilikler

Windows 11, Windows 10’a göre önemli iyileştirmeler içeriyordu; ancak yine de bazı temel sorunlar vardı. Örneğin, Windows 11’in arayüzü kullanıcılar tarafından eleştirilmişti. Gelecek işletim sisteminin Windows 11’deki eksiklikleri giderecek ve kullanıcılara yenilikler sunacak bir işletim sistemi olmasını bekleniyor. Nitekim kullanıcıların değişen sistemlere alışmasıyla yeni gelenlere karşı bir dönemlik tepki göstermeleri de kaçınılmaz bir gerçek.

  • Daha kullanışlı bir arayüz: Windows 12’nin, Windows 11’in arayüzünü biraz daha kullanışlı hale getirmesi gerekiyor. Örneğin görev çubuğuna daha fazla özelleştirme seçeneği eklenebilir.
  • Daha iyi performans: Yeni sistemin performans konusunda Windows 11’den daha iyi olmasını hedeflenebilir. Özellikle eski bilgisayarlarda performans sorunları yaşayan Windows 11’in bu sorunu Windows 12’de çözmesi önemli bir nokta. Windows 11 ile gelen TPM 2.0 zorunluluğunu düşünürsek Microsoft’un eski sistemlere uyumluluk adımını atması biraz güç görünüyor.
  • Daha güvenli bir işletim sistemi: Güvenlik, her zaman işletim sistemleri için önemli bir konu olmuştur. Windows 12’nin güvenlik konusunda da önemli iyileştirmeler içermesini bekleniyor. Örneğin, yapay zeka destekli güvenlik özellikleri eklenebilir.
  • Daha iyi bir oyun deneyimi: Yeni sistemin oyuncular için daha iyi bir deneyim sunmasını bekleniyor. Örneğin ray tracing teknolojisi daha yaygın hale getirilebilir.
  • Daha iyi bir üretkenlik deneyimi: Windows’un 12 ile iş ve okul için daha iyi bir deneyim sunmasını hedefleniyor. Örneğin yeni bir işbirliği ya da eğitim modülleri sistem özelliği olarak eklenebilir.
  • Daha kişiselleştirilmiş bir deneyim: Kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak memnuniyeti arttırabilir. Örneğin yapay zeka destekli öneriler sunulabilir.

Windows 12’de Performans

Yeni işletim sisteminin performansı merak konusu. Windows 11, özellikle eski bilgisayarlarda performans sorunları yaşıyordu. Bu bağlamda gelecek işletim sisteminin performans konusunda Windows 11’den daha iyi olmasını bekleniyor. Microsoft, Windows 12’yi geliştirmek için yeni bir modüler yapı üzerinde çalışıyor. Bu yapı işletim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlayabilir.

image 1 Microsoft'un Yeni Çıkacak Windows 12 Sisteminden Neler Bekleniyor?

Güvenlik Güncellemeleri

Windows 12’nin güvenlik konusunda da önemli iyileştirmeler hedefleniyor. Yeni sistemin Windows 11’e göre daha güvenli bir işletim sistem olması olası. Microsoft, Windows 12’de yapay zeka destekli güvenlik özellikleri sunmayı planlıyor. Bu özellikler, kullanıcıları siber saldırılara karşı daha iyi koruyabilir.

Öneriler

Kullanıcıların Windows 12 için bazı önerileri de bulunuyor.

  • Henüz resmi duyurusu yapılmayan yeni işletim sisteminin Windows 11’in arayüzünü daha kullanışlı hale getirmesi isteniyor. Örneğin, görev çubuğuna daha fazla özelleştirme seçeneği eklenmesi ve bu özelleştirmeler üzerinde kullanıcıların daha fazla hakimeyetinin olması memnuniyeti arttırabilir.
  • Performans konusunda önceki sistemin üzerine koymalı. Özellikle eski bilgisayarlarda performans sorunları yaşayan Windows 11’in bu sorunu gelecek işletim sistemiyle çözmesi isteniyor. Öyle ki, halen daha eski sisteme sahip kullanıcıların azımsanmayacak bir yüzdeliği bulunuyor.
  • Yapay zeka güvenlik konusunda iyileştirmeler sunabilir. Microsoft, Windows 12’de yapay zeka destekli güvenlik özellikleri sunmayı planlıyor. Bu özellikler, kullanıcıları siber saldırılara karşı daha iyi koruyabilir. Aynı zamanda sisteme yapay zeka modülünün başarılı bir entegrasyonu beraberinde yapay zeka odaklı geliştirmelere de kapı aralayabilir.

Tahmini Çıkış Tarihi

Windows 12’nin 2024’ün ilk çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor. Ancak Microsoft henüz bu konuda resmi bir çıkış tarihi açıklamadı.

image 2 Microsoft'un Yeni Çıkacak Windows 12 Sisteminden Neler Bekleniyor?

Sonuç

Microsoft’un büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olması yer yer eleştirilerin hedefi olmaktan kaçamayacağını bir göstergesi. Teknoloji devi her ne kadar eleştiriler alsa da kullanıcılara sunduğu birçok hizmet ve ürünle desteğini esirgemiyor. Öyle ki, halen kullanımda olan Windows 11 bile çıkışına nazaran oldukça stabil bir hal durumda. Mevcut sistemin yeni gelecek işletim sistemiyle birlikte uzun bir süre daha güncelleme alabileceğini ön görebiliriz. Siz Windows 12 hakkında nasıl bir beklenti içerisindesiniz? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Dynamic Bro'da kurucu. 2007 yılından beri ekibin bir parçası. Memleketi Ankara.

Bir yorum ekle